WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Promocja Zdrowia Profilaktyka antytytoniowa Nie pal przy mnie, proszę Nie pal przy mnie, proszę - I edycja

Nie pal przy mnie, proszę - I edycja

Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III szkół podstawowych

„ Nie pal przy mnie proszę ”


 

I edycja programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”  (X. 2010  - VI. 2011)

W realizacji  I edycji programu „Nie pal przy mnie, proszę” w roku szkolnym 2010/2011 wzięło udział 66 szkól z woj. świętokrzyskiego. W programie uczestniczyło 3626 uczniów szkół podstawowych klas I-III oraz 1405 rodziców.

Zaobserwowane efekty w zmianie postaw i zachowań dzieci i ich rodziców:

- z przeprowadzonych rozmów z rodzicami wynika, że dzieci zaczęły reagować na palenie
w ich obecności zdając sobie sprawę ze szkodliwości dymu, zaczęły myśleć o zdrowiu własnym i osób im bliskich

- rodzice (w czasie podsumowujących spotkań) stwierdzili, iż czuli się zażenowani uwagami dzieci , kiedy dorośli próbowali przy nich palić i dało im to dużo do myślenia. Należy sądzić, że takie sytuacje w przyszłości wśród tej grupy rodziców nie będą się zdarzać w ogóle, bądź tylko sporadycznie .Sami rodzice uznali program za przydatny. Stwierdzili, że zdobyta na tym etapie przez ich dzieci wiedza, będzie procentować też w przyszłości.

-szkoły prowadziły ewaluację organizując konkursy plastyczne, inscenizacje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i wykazały (szczególnie konkursy), iż wiedza uczniów z tego zakresu znacznie się pogłębiła. Duże zainteresowanie ww. przedsięwzięciami wskazywałoby na to, że program przypadł dzieciom „do gustu”.