WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Promocja Zdrowia Profilaktyka antytytoniowa Nie pal przy mnie, proszę

Nie pal przy mnie, proszę

Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III szkół podstawowych

„ Nie pal przy mnie proszę ”


pdfPoradnik dla nauczycieli "Nie pal przy mnie, proszę", zajęcia warsztatowe (pdf)

Dziecko opuszczające przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej ma przed sobą bardzo ważny i trudny etap w życiu. Styl życia dziecka zmienia się. Do tej pory jego zajęcia miały przede wszystkim charakter zabawy, teraz główną formą aktywności staje się nauka. Wiąże się z tym wiele stresów wynikających z nowych, nieznanych dziecku sytuacji i obowiązków.

Dziecko w tym wieku pozostaje wciąż pod dużym wpływem rodziców (opiekunów), ale będąc już uczniem staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę. Dziecko spotyka się z uczniami starszymi, których zachowanie może wywoływać zdziwienie, często ciekawi, a nawet imponuje i wywołuje chęć naśladowania. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują także takie zachowania starszych kolegów, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na  przynależność do grupy starszych kolegów. Wzmacnia się więc wyraźnie pierwsza faza uzależnienia − przygotowania.

Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na palenie bierne.

Bierne palenie ułatwia wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na program edukacji antytytoniowej dla dzieci należących właśnie do tej grupy wiekowej.

III edycja - podsumowanie i ocena realizacji programu

W realizacji III edycji programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę" w roku szkolnym 2012/2013 w województwie świętokrzyskim wzięło udział 181 (32%) szkół podstawowych z woj. świętokrzyskiego.

Programem zostało objętych 10690 uczniów, w tym: dzieci z klas I-III szkół podstawowych - 10025, dodatkowo edukacją objęto - 665 dzieci (uczniowie klas: „0", IV, V i VI szkół podstawowych). W programie uczestniczyło 6434 rodziców.

Czytaj więcej...

II edycja - podsumowanie i ocena realizacji programu

W realizacji II edycji programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę" w roku szkolnym 2011/2012 wzięło udział 106 (18%) szkół podstawowych z woj. świętokrzyskiego.

Programem zostało objętych 5001 (15,6%) dzieci z klas I-III szkół podstawowych, dodatkowo objęto edukacją 423 dzieci z innych grup wiekowych (uczniowie klas: „0", IV i VI szkół podstawowych i uczniowie gimnazjum specjalnego) z wykorzystaniem elementów programu...

Czytaj więcej...

Nie pal przy mnie, proszę - I edycja

W realizacji  I edycji programu „Nie pal przy mnie, proszę” w roku szkolnym 2010/2011 wzięło udział 66 szkól z woj. świętokrzyskiego. W programie uczestniczyło 3626 uczniów szkół podstawowych klas I-III oraz 1405 rodziców.

Czytaj więcej...

Edycja pilotażowa programu

Edycja pilotażowa programu odbyła się w II semestrze roku szkolnego 2009/2010. W edycji pilotażowej programu „Nie pal przy mnie, proszę” wzięło udział 15 szkół podstawowych z woj. świętokrzyskiego. Programem zostało objętych 1439 uczniów klas I-III szkół podstawowych. W realizacji programu uczestniczyło 784 rodziców.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Start Promocja Zdrowia Profilaktyka antytytoniowa Nie pal przy mnie, proszę