WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych

Informacja

Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży odbywającego się na terenie województwa świętokrzyskiego w 2020 r.


 

W okresie od 13.01 – 25.02.2020 r. na terenie województwa świętokrzyskiego skontrolowano 76 form wyjazdowych wypoczynku, z którego  skorzystało około 2925 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się głównie w obiektach hotelowych lub innych obiektach, w których świadczone były usługi hotelarskie.

W miejscu zamieszkania skontrolowano 25 form wypoczynku dla około 732 dzieci i młodzieży. Dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe: gry terenowe i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, turnieje i mecze w sali gimnastycznej, zabawy świetlicowe, zajęcia kulinarne, konkursy muzyczne, plastyczne, taneczne, wyjścia do kina, na pływalnię, do muzeum i bawialni dla dzieci, wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe.
Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie bułki słodkiej i napoju, obiadu lub wyżywienia w formie śniadania, obiadu i kolacji dla turnusów z 10 godzinnym pobytem dziennym.

W sumie skontrolowano 101 placówek funkcjonujących w ramach wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych, nie odnotowano skarg ani interwencji. W ramach nadzoru nad wypoczynkiem w bazie noclegowej w jednym skontrolowanym obiekcie stwierdzono zaniedbania w zakresie porządku i czystości.
Odnotowano 14  przypadków zachorowań (przeziębienia, niestrawności), 3 urazy (stłuczenie palca, uraz nadgarstka, rozcięcie ręki).
Nałożono 6 mandatów  karnych na kwotę 1250 zł za nieprawidłowości w zakresie żywienia oraz 1 mandat karny na kwotę 100 zł za nieprawidłowości dotyczące bazy noclegowej.
Część kontroli sanitarnych przeprowadzono wspólnie z Komendą Powiatową Policji.

W czasie kontroli pozostawiano w obiektach wypoczynku ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń spowodowanych stosowaniem dopalaczy, uzależnień, w tym palenia e-papierosów, zapobiegania grypie i przeziębieniom oraz materiały edukacyjne: „Patent na bezpieczne ferie”, „Wszystko o wszawicy”, „Co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej”.

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno-higienicznych