WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig

Informacja

Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży odbywającego się na terenie województwa świętokrzyskiego w 2020 r.


 


W okresie od 13.01 – 04.02.2020 r. na terenie województwa świętokrzyskiego skontrolowano 40 form wyjazdowych wypoczynku, z którego skorzystało około 1514 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się głównie w obiektach hotelowych lub innym obiekcie, w którym świadczone są usługi hotelarskie. Żywienie w formach wyjazdowych to pełne śniadanie, obiady II daniowe, podwieczorek, kolacja oraz napoje zapewnione przez organizatorów i właścicieli obiektów wypoczynku (woda mineralna, kompot, herbata).

W miejscu zamieszkania skontrolowano 17 form wypoczynku dla około 454 dzieci i młodzieży. Dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno–sportowe: gry i zabawy na świeżym powietrzu, turnieje w sali gimnastycznej, wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe. Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie słodkiej bułki i napoju, obiadu lub wyżywienia w formie śniadania, obiadu i kolacji dla turnusów z 10 godzinnym pobytem dziennym.

Dotychczas skontrolowano 57 placówek funkcjonujących w ramach wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych, nie odnotowano skarg ani interwencji. W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości.
Odnotowano 1 przypadek zachorowania (niestrawność), 1 uraz (stłuczenie palca).Nałożono 1 mandat karny na kwotę 300 zł za nieprawidłowości z zakresu żywienia.Część kontroli sanitarnych przeprowadzono wspólnie z Komendą Powiatową Policji.

W czasie kontroli pozostawiono w obiektach wypoczynku ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń spowodowanych stosowaniem dopalaczy, uzależnień, w tym palenia papierosów, e papierosów, zapobiegania grypie i przeziębieniom oraz materiały edukacyjne „Patent na bezpieczne ferie".

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig